Samochody ciężarowe są eksploatowane niemal każdego dnia i nierzadko pokonują trasy liczone w tysiącach kilometrów. Pracują one niezależnie od pory roku, często w niesprzyjających warunkach pogodowych. Tak intensywne użytkowanie połączone z niemałym obciążeniem sprawia, że pojazdy te stopniowo się zużywają. Dlatego też tak ważne jest ich regularne serwisowanie.

Lepiej dmuchać na zimne

Usterki w samochodzie ciężarowym mogą przytrafić się w każdej chwili – bywa, że siłownik hamulcowy bądź amortyzatory TIR zawodzą w obcym kraju albo w okolicy, gdzie trudno szukać mechanika specjalizującego się w ciężarówkach. Takich sytuacji można uniknąć udając się do specjalisty już po zauważeniu pierwszych niepokojących sygnałów. Dziwna praca silnika, nieprawidłowa reakcja hamulców czy utrata mocy to znak, że samochód wymaga przeglądu. Warto też wiedzieć, że niegroźna na pozór awaria może prowadzić do poważniejszych w skutkach usterek lub uszkodzenia ważnych dla pracy ciężarówki części. Im szybciej zainterweniuje mechanik, tym lepiej. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu – proste naprawy trwają zazwyczaj krótko, co oznacza mniejsze przestoje w pracy tira. Kiedy jednak uszkodzeniu ulegnie więcej części i mechanizmów, prace naprawcze muszą mieć większy zakres powodując straty – nie tylko czasu, ale i pieniędzy, bo ostateczny koszt naprawy zazwyczaj okazuje się wtedy wyższy. 

Sprawdzony warsztat

Serwisowanie samochodu ciężarowego z całą pewnością należy powierzyć mechanikowi z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem w naprawie tirów. Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie warsztatu, które powinno być dostosowane do dużych gabarytów i ciężaru tego typu pojazdów. Odpowiednie urządzenia diagnostyczne pozwolą znacznie szybciej określić przyczynę problemów co przekłada się na krótszy czas naprawy. Istotną kwestią jest ponadto wybór części do samochodów ciężarowych – powinny to być produkty najwyższej jakości i niezawodne, które dzięki temu zapewnią długie użytkowanie i bezpieczeństwo kierowcy.